Közép-magyarországi ASzC Pálóczi Horváth István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Szomor ökofarm

2019.12.02.

Kerepesi István Gábor tanár úr és Roicsik Rita tanárnő Felelős állattartás című tananyagfejlesztésének kipróbálási szakaszába ért. November 21-én Fekete Sándor tanár úr, Szabó Mária és Roicsik Rita tanárnők felügyeletével meglátogatta a Szomor Ökofarmot a 10c, valamint az SZH/1 osztály.

Ősi ridegtartásos állattenyésztéssel foglalkozik Szomor Dezső a Kiskunsági Nemzeti Park területén, Apajon. A mintegy négyezer-nyolcszáz hektárnyi gazdaság területeinek nagy része a Kiskunsági Nemzeti Parkba és a Natura 2000 hálózatba tartozik, emiatt az ökofarmon sajátos szabályok szerint történhet a gazdálkodás, csak a természetvédelmi célokkal összhangban álló tevékenység folytatható. Itt az állatok szabadon legelhetnek a nemzeti parkok vegyszermentes legelőin.

 

Utunk során megtekinthettük a magyar szürkemarhákat, bivalyokat, de láttunk racka juhokat, cigája juhokat, őzeket, szarvasokat, több őshonos tyúk, lúd, galamb és kacsa fajtát, a halastavakban koi és nyurga pontyokat. Lehetőségünk nyílt a lehalászás folyamatát is megtekinteni.

 

De a tevékenységük közé tartozik az is, hogy a túzokok élőhelyét jelentő gyenge termőképességű szántóterületeket az általuk kikísérletezett és megtermelt fűmagkeverékkel gyepesítették be, ezzel biztosították annak háborítatlanságát. Ennek köszönhetően a térségben a túzokállomány példányszáma 300-ról 600 példány fölé nőtt. Mellettük több vízi élőhelyet kedvelő madár jelenik meg rendszeresen a környéken (hattyúk, gólyák, récék, kócsagok). Vándorló madarak tömegei állnak meg pihenni a környéken. De a ragadozó madarak élete is nyomon követhető (barna rétihéja).

 

A tananyagfejlesztésben az ökofarm látogatásán kívül szerepel még elméleti oktatási óra, tangazdasági gyakorlat, madárodú és etető készítő gyakorlat is.

 

 

 

 

 

Hírek, információk


X