Szomor ökofarm
Kerepesi István Gábor tanár úr és Roicsik Rita tanárnő Felelős állattartás című tananyagfejlesztésének kipróbálási szakaszába ért. November 21-én Fekete Sándor tanár úr, Szabó Mária és Roicsik Rita tanárnők felügyeletével meglátogatta a Szomor Ökofarmot a 10c, valamint az SZH/1 osztály.
Ősi ridegtartásos állattenyésztéssel foglalkozik Szomor Dezső a Kiskunsági Nemzeti Park területén, Apajon. A mintegy négyezer-nyolcszáz hektárnyi gazdaság területeinek nagy része a Kiskunsági Nemzeti Parkba és a Natura 2000 hálózatba tartozik, emiatt az ökofarmon sajátos szabályok szerint történhet a gazdálkodás, csak a természetvédelmi célokkal összhangban álló tevékenység folytatható. Itt az állatok szabadon legelhetnek a nemzeti parkok vegyszermentes legelőin.
Utunk során megtekinthettük a magyar szürkemarhákat, bivalyokat, de láttunk racka juhokat, cigája juhokat, őzeket, szarvasokat, több őshonos tyúk, lúd, galamb és kacsa fajtát, a halastavakban koi és nyurga pontyokat. Lehetőségünk nyílt a lehalászás folyamatát is megtekinteni.
De a tevékenységük közé tartozik az is, hogy a túzokok élőhelyét jelentő gyenge termőképességű szántóterületeket az általuk kikísérletezett és megtermelt fűmagkeverékkel gyepesítették be, ezzel biztosították annak háborítatlanságát. Ennek köszönhetően a térségben a túzokállomány példányszáma 300-ról 600 példány fölé nőtt. Mellettük több vízi élőhelyet kedvelő madár jelenik meg rendszeresen a környéken (hattyúk, gólyák, récék, kócsagok). Vándorló madarak tömegei állnak meg pihenni a környéken. De a ragadozó madarak élete is nyomon követhető (barna rétihéja).
A tananyagfejlesztésben az ökofarm látogatásán kívül szerepel még elméleti oktatási óra, tangazdasági gyakorlat, madárodú és etető készítő gyakorlat is.