Közép-magyarországi ASzC Pálóczi Horváth István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

 Ökológiai lábnyom mérés a Pálócziban

2017.03.23.

 

“A föld elég mindannyiunk szükségletére,

de nem elég mindannyiunk mohóságára”

Mahatma Gandhi 

 

 

A hagyományos közgazdasági mutatók nem adnak képet arról, hogy tevékenységeink milyen hatást gyakorolnak a világra. Ezért bevezettek egy új mutatót, az ökológiai lábnyomot.  Kiszámításának lényege, hogy minden tevékenységet, folyamatot földterület egyenértékre számítanak át.

Az ökológiai lábnyom tehát az a föld – ill. vízterület, amelyre egy bizonyos emberi népesség és életszínvonal végtelen ideig való fenntartásához szükség lenne. E számításnál olyan kézzel fogható adatot kapunk, amely kifejezi egy személy vagy csoport életszükségleteinek kielégítéséhez, a fogyasztott áru előállításához és a megtermelt hulladék elnyeletéséhez a Földnek mekkora részére van szükség. Egy ember vagy egy adott terület népességének a természetre gyakorolt hatását így tehát egy hektárban kifejezett mutatószámmal  lehet leírni.  

A lábnyom mérete függ a történelmi kortól, a gazdaság helyzetétől, az ország földrajzi elhelyezkedésétől, népsűrűségtől, az energiafogyasztástól és az életszínvonaltól.

 

A Föld  felszínének területe 51 milliárd hektár. Ebből   13,1 milliárd hektár szárazföld, ebből 8,9 milliárd hektár termékeny, 1,5 milliárd hektár vadon. Tehát, 7,4 milliárd hektár használható. Ha mindenki egyenlően részesülne ebből, akkor kb. 1,05 hektár/fő   eredményt  kapnánk. Az emberiség ökológiai  lábnyoma azonban 30% -kal  nagyobb,  mint  amit  a  természet  hosszútávon  elvisel.  A világátlag   jelenleg  2,85 hektár/fő, de egyes országokban 4, akár 15 hektár/fő  is lehet ez az érték.

 

Mindezen adatok ismeretében úgy döntöttünk a diákjaink ökológiai lábnyomát kiszámítjuk. Ehhez az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet által jóváhagyott Osztályközösség-építő program munkafüzet Öko-lábnyom tesztjét használtuk. 99 tanuló töltötte ki, ez a tanulók körülbelül 60 %-a, így nyilván csak helyi szinten vonhatunk le belőle következtetéseket. Az összesítés után azt az eredményt kaptuk, hogy átlagosan 6,8 hektár a lábnyoma iskolánk diákjainak. Sajnos a minimális szükséglet is 5,05 hektár volt, a legnagyobb érték pedig 9,75 hektár/fő. Hatalmas számok, ahhoz képest, hogy mekkora terület jutna elméletben az emberekre. Csak a mi diákjainkat nézve, az igényünk hatszorosa annak, mint amekkora területet a Föld biztosítani tudna nekünk.

 

Az ökológiai lábnyom akkor válik igazán beszédessé, ha összehasonlítjuk a rendelkezésre álló földterülettel, biológiai kapacitással.  A biokapacitás egy adott terület eltartóképessége. Lassan mindenki olyan életszínvonalon él, mint az észak-amerikaiak, akkor viszont legalább két további Földre lenne szükség az emberiség létének folyamatos fenntartásához.  Más számítások szerint akár háromra.  Az ökológiai lábnyom növekedése túlhaladja bolygónk biológiai kapacitását.

 

Az ökológiai lábnyom mérésünk elsődleges célja az erőforrás takarékosság tudatosítása és a figyelem felkeltése volt. Reméljük elértük.

 

 

Forrás:

http://felsofokon.hu/kornyezetvedelem/az-okologiai-labnyom-fogalma-szamitasa-lehetoseg-0/

Diákjainknak:

 

A saját öko-lábnyomodat úgy tudod csökkenteni, hogy takarékoskodsz. Az eddig pazarló életvitelünket meg kell tudni változtatni, ha azt akarjuk, hogy megmaradjon a mai formájában bolygónk.

Takarékoskodni nehéz, mert annyi izgalmas, érdekes dolog van a boltokban.

Meg kell tanulni lemondani a dolgokról.  Nem csak a pénzzel lehet takarékoskodni, hanem a vízzel, gázzal, villannyal, a papírral, az étellel, az idővel és a kívánságokkal is.

 

  1. Ha  iskolába  vagy vendégségbe mész, autózás helyett gyalogoljatok is, vagy valamelyik tömegközlekedési eszközt használjátok.
  2. De mehetsz biciklivel, rollerrel, görkorival. Kihagytam valamit? Mehetsz szánkóval is, csak legyen hó.
  3. Ne ereszd nyakig a fürdővizet, ha lehet, inkább zuhanyozz. De ezzel nem azt sugallom, hogy ne mosakodj!
  4. Ha kézzel mosogatsz, akkor azt ne folyóvízzel tedd, hanem inkább dugd be a mosogatót és abba engedj vizet!
  5. A mosógépet csak jól teletömve illik beindítani! Mosószer helyett használj mosódiót, mert az természetes anyagból készült!
  6. A kertben össze lehet gyűjteni az esővizet, amivel locsolhatjuk a növényeket és lemoshatjuk az autót is.
  7. Energiatakarékos izzót használjatok otthon!
  8. Ha kimész a szobából, mindig kapcsold le a villanyt!
  9. Ha elmentek otthonról, ill. éjszaka húzzátok ki a konnektorból az elektromos eszközöket

( TV, számítógép, telefontöltő)

  1. Ne nyitogasd gyakran a hűtőt, fagyasztót, mert rengeteg energia újra lehűteni!
  2. A füzetek, noteszek, írólapok, papírlapok vásárlásakor figyelj szüleiddel arra, hogy újrahasznosítható papírból legyenek! Lehet, hogy nem olyan szép fehérek ezek, de hosszútávon néhány fát megmentesz a kivágástól!
  3. Figyelj oda, hogy milyen és mennyi ételt vásároltok. Legkönnyebben az ételt pazaroljuk! Csak olyat vásároljatok meg, amire feltétlenül szükséged van!
  4. Vásároljatok olyan élelmiszereket, gyümölcsöket és egyéb árukat, melyeket a lakóhelyetekhez közel termesztettek. Így az áruk szállításával sok benzint lehet megspórolni.
  5. Ne kérj műanyag szatyrokat, hanem textilszatyrot vigyetek magatokkal! Rengeteg szatyrot lehet így megspórolni!

 

Ha Te is olyan terméket vásárolsz, amely újrahasznosítás útján jön létre, akkor Te is hozzájárulsz ahhoz, hogy nőjön a kereslet  az ilyen termékek iránt és így még több dolog fog újrahasznosított anyagból készülni. Ilyen termékek:

 

  • a műanyag palackok, amiből polárdzseki vagy zokni készül
  • az üveg, melyből megint üveg készül
  • a papír, melyből újra mappát, könyvet, dobozt lehet készíteni
  • a műanyagot, hogy újra műanyag tárgyakat lehessen belőlük készíteni
  • a fémdobozok, melyek újra dobozokká válnak

 

Ezért nagyon fontos, hogy a már megtermelt szemetet szelektíven gyűjtsük!

 

Te is sokat tehetsz, hogy megóvjuk a Földet!

Ha mindenki csak egy-két dologra figyel oda, változtat szokásain, takarékoskodik, akkor már sokat tettünk azért, hogy megmaradjon a Föld ilyennek!

 

Roicsik Rita

 

 

 

Hírek, információk


X