Közép-magyarországi ASzC Pálóczi Horváth István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Március 10. - Beporzók napja

2018.03.19.

Mindennapi betevő falatunk egy harmadához beporzó rovarokra van szükségünk. Az ELTE természettudományi karáról induló új kezdeményezés a beporzó állatok szorgos munkájának ünneplésére és segítésére szólítja fel a társadalmunkat. A Beporzók Napja egy új természetvédelmi jeles nap, hasonló a már nemzetközileg elfogadott Föld napjához. Az előbbi szerény, ám annál lelkesebb kezdeményezés az ELTE Természettudományi Karának Tudománykommunikáció szakáról indult. A mozgalom idén, Kárpát-medence szerte, különböző intézmények bevonásával szeretné mondanivalóját minél több emberhez eljuttatni. 

Mezőgazdasági iskola vagyunk, úgy éreztük nekünk is ki kell vennünk ebből a kezdeményezésből a részünket. Március 9-én, pénteken, egy előadáson vehettek részt iskolánk tanulói, melyet Vida Péter tanár úr, egyben gyakorló méhész állított össze.

Megtekintettünk egy tájékoztató filmet, ami az Országos Magyar Méhészeti Egyesület jóvoltából készült. De láthattunk felvételt a Bee-manről, valamint nepáli mézszüretelőkről is. Tanulóink között nagy érdeklődést váltott ki a téma, hosszas beszélgetéssel zárult a program.

Hamarosan tartandó Diáknapunkon folytatjuk a méhek védelmével kapcsolatos programjainkat.

De miért is szenteljünk egy természetvédelmi jeles napot a beporzóknak?

• Évi 46 000 milliárd forintra becsülték a Földön a beporzók által elvégzett éves munkát

• Az elmúlt években méhek tömege tűnt el a Föld színéről. Olyannyira, hogy Kínában kézzel porozzák be a virágokat, Angliában a beporzás érdekében mezőgazdászok dobozban árulják a poszméheket, és az Amerikai Egyesült Államok milliárdokat költ évente a termesztett növények beporzására.

A mezőgazdaságban használt vegyszerek és hatalmas monokultúrák, illetve a globális klímaváltozás együttesen járul hozzá a házi- és vadméhek és a többi beporzó állat óriási pusztulásához. Ezek a tények pedig minden embert érintenek szerte a világon. Beporzók nélkül nem csak gyümölcseink, zöldségeink, élvezeti cikkeink nem lesznek, hisz az állati takarmányok egy része, a ruházat alapvető anyaga a pamut is mind rovarbeporzású növényből származik. A veszélyeztetett rovarvilág pedig ennél is alapvetőbben szükséges ahhoz, hogy a Földön emberhez méltó életet éljünk. 

A program arra hívja fel a figyelmet, hogy bármennyire is kicsinek érzi magát az ember a globális problémákkal szemben, segíteni tud a helyzeten. Például rovarbarát kert kialakításával, rovarhotelek, méhecskebölcsők építésével saját otthonában is.

További érdekességek találhatók a http://www.omme.hu/ címen.

 

 

2018. március 12.

Roicsik Rita

 

 

 

Hírek, információk


X