Irány Türingia!
Németországi partnerünkkel, a siegmundsburgi „Haus Werraquelle GmbH”-val veszünk részt az Egész életen át tartó tanulás, Leonardo da Vinci alprogram mobilitási projektjében, melynek célja a szakmai alap- és továbbképzés európai jellegének erősítése, valamint az elméleti és gyakorlati szakmai tudás és a szaknyelvi készségek fejlesztésének elősegítése. A 2012. február 3-án benyújtott, „A gasztronómia, mint egy ország kultúrájának tükre” című pályázatunk sikeres volt, a projekt megvalósítására 47.324 eurót fordíthatunk. Megvalósulása során – két csoportban – 27 vendéglátás-idegenforgalom szakmacsoportos, pincér, szakács, vendéglős tanuló tölt négy hetes szakmai gyakorlatot Türingiában. A külföldi szakmai gyakorlat ideje alatt tanulóinknak alkalmuk nyílik munkatapasztalat szerzésére, szakmai tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamely idegen nyelv aktív gyakorlására – mindez jelentősen növeli munkaerő-piaci esélyeiket.
A tanév elején, két hét intenzív nyelvi kurzust követően kiválasztottuk azt a 9 tanulót, akik első csoportban lehetőséget kapnak egy hónapig Németországban tölteni szakmai gyakorlatukat.
Így 2012. szeptember 24-én, Krizsán Gábor, Kollár Edina, Kerti Péter, Boros Dániel, Kriston Károly, Beles Dóra, Jarábik Dávid, Podoba Dávid és Sági Norbert este 9 órakor buszra szállhattak Sipos Annamária és Bátorfi Tímea kísérőtanárokkal. Irány Türingia! Az izgalom szinte mérhető volt a levegőben. A tanulók között akadt olyan, aki életében először lépte át a magyar határt. Másnap 10 órakor megérkeztünk az ideiglenes szállásunkra, Scheibe-Alsbach-ba, ahol Koleszár Gábor asszisztens és tolmács várt bennünket. Egy rövidke terepszemle után, finom ebédet kaptunk, majd megkezdődött az első nyelvi óra játékos formában. Ramona Müller, egy nagyon kedves német tanárnő, labdajátékokkal, mozgásos feladatokkal tanította diákjainkat a legalapvetőbb szófordulatokra, bemutatkozásra. Legalább három alkalommal került sor hasonló játékos tanulásra.
Másnap Weimarba utaztunk, hogy megismerkedjünk azzal a híres várossal, ahol Németország két nagy - irodalmi szempontból jelentős - alakja élt, Goethe és Schiller. Gyönyörű napsütésben csodáltuk meg lakóházaikat, a színházat és persze megkóstoltuk a méltán sokat emlegetett „Bratwurst”-ot, vagyis fehér kolbászkát. Ramona meghívott mindenkit süteményre, kávéra, és szabadidőnkben ajándékokat vásároltunk családjainknak.
A következő naptól diákjaink kettesével elkerültek gyakorlati helyükre, ahová Sipos Annamária tanárnővel kísértük őket. A tanulók négycsillagos szállodákba, gyógyszállóba, hotelekbe kerültek, ahol nagy szeretettel fogadták őket. Heti egy nap wellness? Igen, még erre is lehetőséget kapott az a két tanuló, akik a gyógyszállót választották.
Elmondható, hogy nagyon büszkék vagyunk a 9 fiatalra, akiket már az ideiglenes szálláson is sokat dicsértek. Magatartásuk, kedvességük és pontosságuk tetszett vendéglátóinknak. Nem ijedtek meg a német nyelvtől sem. Ramona Müllerrel önként, egyedül leültek teázni úgy, hogy nem igényelték segítségünket. Megpróbálták megértetni magukat, és tanították Ramonát magyarul. Azóta gyakorlatukat töltik, és jók a visszajelzések. Mindannyian jól dolgoznak és élvezik a „kiküldetést”. Tudomásunk szerint van olyan tanuló, pl. Krizsán Gábor, aki már második nap szabadkezet kapott a konyhán, ami ritka Németországban. Továbbra is szurkolunk nekik, és várjuk beszámolóikat.
Bátorfi Tímea