Közép-magyarországi ASzC Pálóczi Horváth István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Használtelem gyûjtõ

2019.10.16.

A szárazelemeket a természeti és közvetlen lakókörnyezetünk védelme érdekében a vonatkozó jogszabályok szerint elkülönítve kell gyûjteni.
Ez a hulladékfajta a hazai és az európai besorolás szerint is veszélyes hulladéknak minõsül. Szabálytalan elhelyezése hulladékgazdálkodási bírságot von maga után.
Környezeti és egészségügyi hatásuk miatt nagyfontosságúak a toxikus nehézfémek és vegyületeik, amelyek közül higany, kadmium, ólom, nikkel és zink fordulhat elõ az elemekben és akkumulátorokban. Különösen a higanyt, a kadmiumot és az ólmot tartalmazó elemek és akkumulátorok sorsa fontos, ezeket hulladékká válásuk után mindenképpen veszélyesnek kell tekinteni. A környezeti és egészségügyi kockázat annál nagyobb, minél több kerül ki ezekbõl a környezetbe.
A kimerült, már nem használatos, hulladékká vált elemek és akkumulátorok környezetbe kijutása történhet illegális elhagyással, kidobással, a települési hulladék nem megfelelõ lerakásával, vagy a települési hulladéklerakó megsérülése következtében. Ilyen esetekben az elemek és akkumulátorok fémtartalma a talajba kerül és nedvesség hatására olyan vegyületté alakul, amely a talajvízzel vándorolni kezd, bejut a táplálékláncba és súlyos mérgezéseket okozhat.
Az elemek és akkumulátorok hulladékká válását követõen ne a háztartási szemétbe dobja, hanem gyûjtse azokat más hulladéktól elkülönítve és vegye igénybe az egyre szélesebb körben rendelkezésre álló begyûjtõrendszert. Az elkülönített gyûjtõrendszer igénybevételével csökkenthetõ a környezetbe kikerülõ veszélyes anyagok okozta egészségügyi kockázat és lehetõvé válik egyes hasznos alkotóelemek visszanyerése is.

Hírek, információk


X