Érzékenyítő - Szösszenetek a résztvevőktől
„A vakoknak segíteni kell, de nem kell őket sem sajnálni, sem lenézni. Nagyon ügyesek, fejlett a tapintásuk és a klubjaikban nagyon pozitív dolgokat élhetnek meg.”
„Nem szabad elítélni az olyan embereket, akik valamilyen fogyatékkal élnek, hanem inkább segíteni kell őket. Sőt, nem árt odafigyelni, hogy más emberek se bántsák és csapják be őket.”
„Izgalmas volt meghallgatni a történeteiket, hogy milyen balesetek történtek eddig velük. Öröm volt számomra, hogy olyan dolgokat próbálhattam ki, mint a fehér bot használata, vagy a bekötött szemmel feladatok elvégzése.”
„Ne nehezítsük meg az életüket. Gondoljunk bele az ő helyzetükbe, pl: védd meg magad úgy, hogy nem látsz semmit.”
„Amiben csak tudunk, segítsünk. Például átkelni a zebrán, felsegíteni, ha elesik, és ne nevessük ki soha.”
„Én is járhatok így. De így is lehet normális életet élni.”
„Fontos, hogy ne féljünk segíteni nekik, ne ítéljük el őket, figyeljünk oda rájuk.”
„A vakok nagyon ügyesek, például a tapintásuk és a hallásuk jobb. Érdekes volt a beszélő telefont működés közben látni, hallani, illetve a fehér bot használata is izgalmas volt bekötött szemmel.”
„Érdekes volt látás nélkül feladatokat végrehajtani, megoldani. Új dolgokat próbáltunk ki, és meglepő történeteket hallhattunk. A fehér bot kipróbálása volt a legizgalmasabb számomra.”
„Megtudtam, hogy nagyon sok ember foglalkozik fogyatékkal élő emberekkel, és sokan azért dolgoznak, hogy az életüket megkönnyítsék, például bizonyos segédeszközök feltalálásával.”
„Tetszettek a feladatok, a fehér bottal járás, a víz töltése pohárba, az olvasás, zöldségpucolás. Tetszett, ahogy a vízszintjelző rezgéssel mutatta, meddig szabad a vizet a pohárba tölteni.”
„Látás nélkül nem könnyű az élet, és így kell megbízni idegenekben, ha segíteni akarnak. Megtanultuk, hogy tudunk nekik minél többet segíteni.”
„Sokat tanultunk a programból, tanulságos volt az előadás, megtapasztaltuk, hogy milyenek lehetnek a fogyatékkal élő emberek mindennapjai. Olyanoknak segíteni, akik rászorulnak.”
„A vakoknak nem is olyan nehéz az életük, tudnak írni, olvasni, telefont kezelni, nagyon ügyesek.”
„A tanulság? Óvjuk a látásunkat!”
„Tisztelni és segíteni kell a fogyatékkal élőket.”
„Félelmetes, hogy számukra nappal is olyan, mint az éjszaka.”
„Tök jó, hogy ilyen sok eszköz segíti az életüket, ezek segítségével ők is tudnak rendes életet élni. Kár, hogy olyan drágák…”
„A program segített abban, hogy elképzeljük a világot az ő oldalukról. Segített megtapasztalni, hogy milyen rossz lenne egy érzékszervünk nélkül. és ez nem csak testi, hanem lelki teher is.”
„Nehéz nekik a tájékozódás, a pénz kezelése, a főzés. Sajnálatos, hogy átverik őket, és megkeserítik az életüket, pedig amúgy annyira boldognak látszanak.”
„Hatásos volt. A mai világban rengeteg a papírmunka, milyen nehéz lehet nekik ezt elvégezni.”
„Hát nagyon megható volt. Nagyon rossz volt látni a saját szememmel, hogy a vakok nem láthatják a mosolyunkat. Nekem volt ebben részem, a 93 éves dédipapámmal egy házban laktam, rossz volt, hogy nem láthatta a mosolyom. Viszont sok jó tanáccsal látott el, sajnálom, hogy nem lehet már velem, hiányzik.”
„Ezentúl, ha látok sérült embert, segítek neki.”
„A látássérült ember nem olyan, mint egy átlagos ember. Ezért ha van rá lehetőségünk, akkor segítsünk. Nem csak fizikai, hanem lelki segítségre is szükségük van. Sok mindenben tudunk a segítségükre lenni.”
„A látássérült embereknek sokkal több mindent meg kell tanulniuk, hogy az alapdolgokat is meg tudják csinálni.”
„A fogyatékkal élő emberek nagyon kitartóak, kitartóbbak, mint mások.”
„Ők nem csak fogyatékkal élő emberek, hanem emberek, ezt is látnunk kell bennük.”