Előadás a felelős állattartásról
Minden októberben az Állatok világnapja alkalmából iskolánkban nagy hangsúlyt fektetünk az állatvédelemre. A Hernád és Környéke Civil Állatvédelem javára az utóbbi négy esztendőben adománygyűjtést szerveztünk. Ezt a vezetője Kolák Anikó igyekezett mindig meghálálni. Idén Dr. Markus Gabriellával segített egy előadást megszervezni nekünk. Gabriella az Állatorvosok az Állatvédelemért Alapítvány elnöke, egy személy, akinek igazán szívügye minden állat jóléte, legyen az akár haszonállat, akár házi kedvenc. A tudatos állattartásról tartott három tanítási órányi fiatalos, vicces, elgondolkodtató előadást. A tanulók jókat nevetve tanulhattak tőle az állatok igényeiről.
Megtanulhattuk tőle például azt, hogy az állatoknak éhségtől, szomjúságtól, kényelmetlenségtől, fájdalomtól, sérüléstől, betegségtől, félelemtől mentes életet kell biztosítani egy olyan környezetben, ahol a saját fajtájának megfelelő viselkedésformákat gyakorolhatja. Egy olyan meglepő dologról is szó esett, hogy egy kutya értelmi színvonala megegyezik egy öt éves kisgyermek értelmi színvonalával, azaz tud kommunikálni, ha valamit szeretne, ha valami neki nem megfelelő, illetve rengeteg ingerre, érintkezésre, szeretetre van szüksége fajtársakkal is.
A felelős állattartás szerinte ott kezdődik, hogy egy kutya nem lehet egész nap láncon, ami számára egy ingerszegény környezet. Kell, hogy legyen előtte megfelelő mennyiségű és minőségű víz és élelem is. Meg kell oldani, hogy el tudjon húzódni az időjárási viszontagságoktól, mint eső, hó, jég, forróság. Erre pedig egy vashordó és egy lánc nem megfelelő. Az is szükséges, hogy a fekhelyén széna, szalma, forgács, vagy akár takaró legyen, ami tiszta és száraz. Félreértések elkerülése végett Gabriella kihangsúlyozta, hogy nem azt igényli a kutya, hogy fodros ágytakarón a szobában kapjon helyet. Szintén a mi felelősségünk az, hogy egy állatot nem bántunk, illetve az is, hogyha bántalom éri, akkor a sebesülését ellátjuk, ha betegsége van a kezeltetését megoldjuk.
Hosszasan kitért az ivartalanítás fontosságára. Ugyanis rengeteg az utcára kidobott állat, aminek a csökkentésére az egyetlen módszer az ivartalanítás lenne. A befogadó helyek, menhelyek már tele vannak, pedig rengeteg állat szorulna még a segítségükre.
Az előadó ajánlott néhány Youtubeon elérhető oktatófilmet, amikből bárki tovább képezheti magát az állatokkal kapcsolatban, ehhez a Zállatorvos videóit érdemes keresni az interneten.
Nagyon tanulságos előadást hallgathattak tehát végig diákjaink, ami talán még jobban sarkallta őket arra, hogy az adománygyűjtésben és később a menhely meglátogatásában részt vegyenek.
Köszönjük Dr. Markus Gabriellának!
Roicsik Rita
Környezeti-nevelési munkaközösség vezető