Közép-magyarországi ASzC Pálóczi Horváth István Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Adj egy ötöst!

2017.12.22.

A Salva Vita Alapítvány, mint a hazai fogyatékosságügy fejlesztésének elkötelezett partnere, országos pályázatot hirdetett 2017 tavaszán középiskolás diákcsoportok számára a fogyatékosságügy szélesebb körű megértése és elkötelezett támogatása érdekében.

A pályázatban szakmai támogató volt az EMMI, a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Szerencsejáték Zrt.

Pályázatuk célja az volt, hogy a pályázó generáció személyes találkozáson és élményeken keresztül ismerkedjen meg fogyatékossággal élő emberekkel, valamint a fogyatékosságügy cél- és eszközrendszerével. Céljuk volt, hogy a pályázó személyes élményét a pályázat keretei között megossza másokkal, mint jó példát, jó gyakorlatot.

Olyan program megvalósítására hívták a pályázókat, ahol egy jól sikerült helyi közös program életre szólóan megváltoztathatta a diákok hozzáállását, lerombolhatta az előítéleteiket, melynek helyére az empátia és az odafigyelés léphetett. A projekt célja a fiatalok érzékenyítése volt, hogy később, egy sokszínű társadalom nyitott, elfogadó, felelősen gondolkodó és felkészült tagjaivá váljanak.

 

Iskolánk a Dabas és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete és a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége segítségével állított össze egy közös programot. A két meghívott segítő Roicsik Lászlóné és Batuska Erzsébet voltak.

Két fogalakozás került megszervezésre az iskola 10. m osztálya és osztályfőnökük Roicsik Rita által. A 9. a és a 9. b osztályok vehettek részt először egy beszélgetésen, mely segítségével képet kaphattak arról, milyen a vakok és gyengénlátók élete a mindennapokban. Milyen nehézségekbe ütköznek, hogyan gondolkodnak, miért becsülje meg mindenki a látását. Majd játékokon vehettek részt, bekötött szemmel kipróbálhatták milyen közlekedni, fizetni, írni, tapintás, szaglás, ízlelés segítségével felismerni dolgokat. De kipróbálhatták azt is, milyen párnát húzni, gyöngyöt fűzni, cipőt kötni, krumplit pucolni, vizet tölteni egy pohárba. Megtapasztalhatták, milyen fehér bottal közlekedni, beszélő segédeszközöket használni, illetve speciális nagyítókat is kipróbálhattak.

Úgy gondlom, személyiségformáló, empátianövelő és közösségfejlesztő hatásai egyaránt voltak ennek az eseménynek.

A pályázat kiírásának megfelelően a rendezvény dokumentálásra került. Sajnos, nyereményben nem részesültünk, de egy jó programban igen. Emléklappal jutalmazták sikeres részvételünket.

 

 

Roicsik Rita

pályázati mentortanár

Hírek, információk


X